Czym jest TED?

TED (skrót od ang. słów Technology, Entertainment, Design (Technologia, Rozrywka, Projektowanie)) jest organizacją non-profit, która zajmuje się „ideami wartymi rozpowszechniania” (ang. ideas worth spreading). Pierwsza konferencja odbyła się w 1984 w zamierzeniu jako jednorazowe wydarzenie. Od 1990 odbywa się już co roku. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnasto-minutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie TED.com.

Prelegentami TED byli m.in. Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, IsabelAllende i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Konferencja TED do 2014 r. odbywała sie w Long Beach (TED) i Palm Springs (TEDActive) w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Obecnie konferencję przeniesiono do Kanady w Vancouver.

W Wielkiej Brytanii organizowana jest natomiast coroczna konferencja TEDGlobal. Inicjatywy medialne TED to między innymi witryna TED.com (gdzie codziennie umieszczane są najnowsze wystąpienia z cyklu TEDTalks), a także Open Translation Project, program w ramach którego powstają interaktywne transkrypty nagrań i napisy w językach obcych. Tłumaczenia takie wykonywane są przez wolontariuszy z całego świata.

Organizacja TED funduje także doroczną nagrodę TEDPrize, dzięki której wyjątkowe osoby, które pragną zmienić świat, mają możliwość zrealizowania swoich marzeń. TEDx umożliwia pojedynczym osobom i grupom indywidualną organizację lokalnych konferencji na całym świecie, a program TEDFellows pomaga innowatorom zmieniającym świat, wejść do społeczności TED i przy jej pomocy zwiększyć skuteczność ich niezwykłych projektów.

Śledź TED pod adresem twitter.com/TEDTalks lub na Facebooku, pod adresem facebook.com/TED.

 

Czym jest TEDx?

W 2009 roku TED stworzył program, który pozwolił na organizowanie lokalnym społecznościom ich własnych wydarzeń w klimacie TED.

„x” w nazwie oznacza właśnie takie niezależne wydarzenie stworzone na licencji TED, oparte na zbliżonych zasadach. Codziennie na całym świecie organizowanych jest kilka konferencji pod szyldem TEDx.

TED udostępnia format i wsparcie merytoryczne dla organizatorów TEDx-ów, ale samo wydarzenie jest tworzone przez lokalnych organizatorów.

Podczas konferencji TEDx uczestnicy mają szansę obejrzeć transmisję z konferencji organizowanych przez TED i/lub wysłuchać lokalnych prelegentów na żywo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie TED.com/TEDx