Monocykl, drinki i śpiew, czyli pasje młodego człowieka na konferencji TEDx

2 grudnia 2014 r. w Auli Zespołu Dydaktycznego „Łącznik” przy ulicy Mikołajczyka 16 w Opolu odbyło się pierwsze w regionie tego typu wydarzenie spod znaku TEDx.Tematem przewodnim trzynastu prezentacji były ,,Pasje młodego człowieka”.

Zaczęło się od uderzeniowej dawki śmiechu zaaplikowanej przez komika i fizjoterapeutę w jednej osobie, ale trzeba zaznaczyć, że dowcipem, swobodą i showmańskim zacięciem wykazało się wszystkich trzynastu prelegentów oraz dwaj prowadzący – Tomasz Ciecierski i Maciej Gruszecki z Działu Współpracy i Rozwoju, organizującego wraz z Urzędem Miasta Opola całe wydarzenie. Eventy z logiem TEDx mają na celu rozpowszechnianie ciekawych i inspirujących idei. Wystąpienia wzorowane na ekskluzywnej wersji TED (czyli skupionego wokół technologii, nauki i kultury, wirtualnego forum prezentacji myśli) publikowane są przez jego fanów na stronie http://tedxtalks.ted.com/. Politechnika Opolska to pierwsza w regionie instytucja, która przyłączyła się do tego projektu.

 

Dział Współpracy i Rozwoju prawie rok temu podjął starania o uzyskanie licencji. Bardzo cieszy nas zainteresowanie naszym wydarzeniem. Nie mieliśmy kłopotu ze znalezieniem prelegentów i mile zaskoczyła wysoka frekwencja uczestników. Przygotowywaliśmy się rzetelnie, odbyliśmy wiele spotkań ze studentami i absolwentami, a przed samą konferencją odbyły się dwie generalne próby – mówi pomysłodawczyni TEDxPolitechnikaOpolska dyrektor Działu Współpracy i Rozwoju Anna Czabak, która ideą zaraziła swoich współpracowników. Konferencję otworzył prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. Krzysztof Malik. W pierwszym rzędzie pękającej w szwach widowni towarzyszyła mu pani wiceprezydent Danuta Wesołowska. To konferencja zrobiona przez was i dla was – powiedział profesor, dodając, że mówienie o rzeczach trudnych prosto, jasno i …krótko (na przedstawienie swojej pasji każdy miał tylko, odmierzany wielkim stoperem, kwadrans) to prawdziwa sztuka. W drugim module konferencji uczestniczył JM rektor prof. Marek Tukiendorf, a w trzecim prorektor ds. dydaktyki prof. Krystyna Macek-Kamińska.

Fotorelację i filmy z wydarzenia znajdziecie na:

PRELEGENCI

Bartosz Mazurek Mazurek

student

Student Politechniki Opolskiej na kierunku Mechatronika, z zamiłowania barman opolskiego pubu. Finalista konkursu Pilsner Polish Master Bartener.

 

Damian Szymański

student Szymanski

Student Politechniki Opolskiej na kierunku Informatyka, od 3 lat członek Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej. Absolwent Opolskiego Studia Piosenki, obecnie uczeń Laboratorium Śpiewu i Mowy we Wrocławiu.

 

Dariusz Masłowski Maslowski

student

Aktywny działacz Politechniki Opolskiej Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki z ramienia studentów.

 

 

Dominika Bakalarz

słuchacz

BakalarzUczennica klasy maturalnej o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie. Od kilku lat zainteresowana matematyką. Dwukrotna finalistka Olimpiady Matematycznej i dwukrotna laureatka Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów, pięciokrotnie zdobyła tytuł „Opolski Orzeł”. Pozwoliło jej to na uzyskanie statusu wolnego słuchacza na Uniwersytecie Opolskim, uczestniczyła w wykładach z matematyki. Uczestniczka obozu Modern Mathematics: International Summer School for Students w Lyonie. Poznała tam ludzi z całego świata o takich samych zainteresowaniach, w tym słynnego matematyka Johna Conwaya. Od paru lat stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, co pozwala jej uczestniczyć w warsztatach i obozach naukowych w najlepszych polskich i zagranicznych instytutach. Od dzieciństwa zafascynowana malarstwem, rzeźbą, fotografią, origami, filmem, świat postrzega przez pryzmat sztuki.

 

Jakub Krzak krzak

kabareciarz

Psycholog, fizjoterapeuta, rzeźbiarz, instruktor fitnessu, kabareciarz, komik, improwizator, stand-uper. Od dziesięciu lat usiłuje rozśmieszać ludzi na scenach kabaretowych i stand-upowych całej Polski... po drodze ucząc fitnesu, rzeźbiąc i masując co popadnie. Stara się żyć swoją pasją i zarażać nią innych.

 

Krzysztof Jagiełka jagielka

trener, coach i pasjonat marketingu

Od kilku lat zajmuje się prowadzeniem warsztatów z kompetencji miękkich. Prywatnie mąż oraz jako wolontariusz wiceprezes Stowarzyszenia "KRZYŚ", które wspiera osoby niepełnosprawne i niemajętne.

 

Marcin Kawalerowicz

prezes firmy programistycznej

kawalerowiczMarcin Kawalerowicz – założyciel i prezes firmy programistycznej CODEFUSION z Opola. Absolwent kierunku informatyka na Politechnice Opolskiej. Po studiach pracował w Monachium jako programista, gdzie tworzył oprogramowanie dla takich firm jak BMW, CreditSuisse czy Volvo. Od prawie 5 lat z powodzeniem wykorzystuje zagraniczne doświadczenie budując mocną i stabilną firmę w Polsce. Współautor wydanej w Stanach Zjednoczonych książki z dziedziny inżynierii oprogramowania. Autor wielu artykułów w pismach branżowych dla programistów. Realizuje doktorat na Politechnice Opolskiej i Wrocławskiej. Szczęśliwy ojciec dwóch prześlicznych córek. Maratończyk.

 

Miron Błocki Blocki

grafik komputerowy

Absolwent Informatyki na Politechnice Opolskiej. Geek od najmłodszych lat zafascynowany technologią. Pracuje przy realizacji spotów telewizyjnych oraz przy tworzeniu cyfrowych efektów specjalnych na potrzeby filmów (m.in. „Sęp”, „Jesteś Bogiem”, „Sztos 2”). Jego życiowa pasja to grafika i animacja. Obecnie Junior Supervisor CG w Chimney Poland.

 

Patryk Mrosek Mrosek

student

Jego pasją jest jazda na monocyklu, czyli rowerze bez kierownicy na jednym kole. Zaczął jeździć w czerwcu 2008 r., rok później na wojewódzkim zlocie monocyklistów zdobył 1. miejsce w konkursie "tor przeszkód"- grupa starsza. Muzyk - ukończył Państwową Szkołę Muzyczna I-go st. w Krapkowicach (trąbka) i Publiczną Szkołę Muzyczną I-go st. W Leśnicy (puzon). Gra w dwóch orkiestrach - Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Leśnicy i Młodzieżowej Orkiestrze Dętej KAPRYS z Boguszyc. Umiejętność jazdy na monocyklu wykorzystuje również podczas muzycznych występów. Studiuje logistykę na Politechnice Opolskiej.

 

 

Paweł Klimesz Klimesz

komentator e-sportu

Student informatyki i gracz-entuzjasta. Komentator e-sportu w Polsce. Podczas TEDxPolitechnikaOpolska opowie o tym co to znaczy być komentatorem, z czym się to wiąże oraz jak proste rzeczy mogą inspirować do robienia czegoś mającego znaczenie.

 

Przemysław Dzierka Dzierka

tłumacz

Tłumacz z wykształcenia, nauczyciel z zamiłowania. Od ośmiu lat przybliża kulturę, tradycje oraz język Państwa Środka. Obecnie zgłębia sekrety Japonii. Uczy na terenie niemal całej Polski. Interesuje się muzyką, filmem oraz kuchnią azjatycką. W przypadku tego ostatniego nie tylko w teorii.

 

Remigiusz Bielecki

student Bielecki

Inżynier Automatyki i Robotyki - w niedalekiej przyszłości magister inżynier. Tancerz i instruktor m.in. Poppingu, Hip-hopu oraz Salsy i Bachaty. Taniec pasjonuje go odkąd skończył 7 lat. Zdobył m.in. Mistrzostwo Polski w Salsie Shine duet oraz drugie wicemistrzostwo Polski w Salsa Shine solo i Salsa Latin Show. W chwili obecnej większość swojego czasu spędzam nad treningami, by nowy sezon taneczny otworzyć z nową dawką energii i zdobyć kolejne tytuły.

 

Waldemar Firlus Firlus

instruktor narciarstwa zjazdowego

Instruktor narciarstwa zjazdowego, żeglarz oraz początkujący snowboardzista, wind i kitesurfer. Pracownik, absolwent i student Politechniki Opolskiej, Wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Opolskiej oraz niespełniony rockman;)