2 grudnia 2014 r. w Auli Zespołu Dydaktycznego „Łącznik” przy ulicy Mikołajczyka 16 w Opolu odbyło się pierwsze w regionie tego typu wydarzenie spod znaku TEDx.Tematem przewodnim trzynastu prezentacji były ,,Pasje młodego człowieka”.

Zaczęło się od uderzeniowej dawki śmiechu zaaplikowanej przez komika i fizjoterapeutę w jednej osobie, ale trzeba zaznaczyć, że dowcipem, swobodą i showmańskim zacięciem wykazało się wszystkich trzynastu prelegentów oraz dwaj prowadzący – Tomasz Ciecierski i Maciej Gruszecki z Działu Współpracy i Rozwoju, organizującego wraz z Urzędem Miasta Opola całe wydarzenie. Eventy z logiem TEDx mają na celu rozpowszechnianie ciekawych i inspirujących idei. Wystąpienia wzorowane na ekskluzywnej wersji TED (czyli skupionego wokół technologii, nauki i kultury, wirtualnego forum prezentacji myśli) publikowane są przez jego fanów na stronie http://tedxtalks.ted.com/. Politechnika Opolska to pierwsza w regionie instytucja, która przyłączyła się do tego projektu.

 

Dział Współpracy i Rozwoju prawie rok temu podjął starania o uzyskanie licencji. Bardzo cieszy nas zainteresowanie naszym wydarzeniem. Nie mieliśmy kłopotu ze znalezieniem prelegentów i mile zaskoczyła wysoka frekwencja uczestników. Przygotowywaliśmy się rzetelnie, odbyliśmy wiele spotkań ze studentami i absolwentami, a przed samą konferencją odbyły się dwie generalne próby – mówi pomysłodawczyni TEDxPolitechnikaOpolska dyrektor Działu Współpracy i Rozwoju Anna Czabak, która ideą zaraziła swoich współpracowników. Konferencję otworzył prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. Krzysztof Malik. W pierwszym rzędzie pękającej w szwach widowni towarzyszyła mu pani wiceprezydent Danuta Wesołowska. To konferencja zrobiona przez was i dla was – powiedział profesor, dodając, że mówienie o rzeczach trudnych prosto, jasno i …krótko (na przedstawienie swojej pasji każdy miał tylko, odmierzany wielkim stoperem, kwadrans) to prawdziwa sztuka. W drugim module konferencji uczestniczył JM rektor prof. Marek Tukiendorf, a w trzecim prorektor ds. dydaktyki prof. Krystyna Macek-Kamińska.

Fotorelację i filmy z wydarzenia znajdziecie na: